Makine Parçalarını İnceleyelim

Mekanik parçalar:

– Dişliler, rulmanlar, miller, encoderler ve buna benzer para sayma makinesi tamiri gerektiren bir çok metal, krom, çelik ve plastik parçalar. Bu parçalar para sayma makinesi ve bozuk para sayma makinesi gibi makineler ve ekipmanların yapı taşıdır ve önem arz eden, bakım ve takip gerektiren parçalarıdır. Bir para sayma makinesi veya bozuk para sayma makinesi nin mekanik düzen ve tertibi düzgün, doğru ve verimli çalışmazsa o ekipman süreklilik arz eden arıza durumları ve düşük performans sergileyebilir.

Kauçuk parçalar:

– Poliüretan, kavuçuk ve buna benzer kimyasal hammaddelerden üretilen parçalar, para sayma makinesi tamiri gerektiren diğer parçalar olarak adlandırılabilir. Özellikle para sayma makinesinin paraları birbirlerinden ayırması, transfer yolunda düzgün ilerlemesi gibi işleri ve görevleri yerine getiren bu parçalardır. Bu kimyasal hammaddelerden genellikle lastikler, tutmayı ve ayrıştırmayı sağlayan poliüretan veya kavuçuk lastikler, paraların düzgün bir biçimde ilerlemesini sağlayan kavuçuk lastikler veya kayışlar bu ürünlerden sadece bir kaçıdır. Bu tip ürünleri sarf malzemesi olarak adlandırmak doğru olabilir çünkü hem hammaddesi hemde kullanım sıklığı bakımından en çok yıpranan hemde düzenli olarak değiştirilmesi gereken parçalar bu parçalardır.

Sensörler ve elektronik parçalar:

– Elektronik kartlar, sensörler, motorlar ve buna benzer hassasiyet taşıyan parçarlda para sayma makinası ve madeni para sayma makinesi gibi ekipmanların en önemli parçalarıdır. Bir para sayma makinesi, elektronik yürütme ve yönetim kartı olmadan hiçbir işlev gösteremez, bunun dışında bir para sayma makinesinin kalitesini gösteren en önemli parça ise sensör gruplarıdır. Sensör grupları sayılacak paranın veya sahtelik kontrolünün ne derece efektif olacağını ne derece doğruluk arz edeceğini, ne derece güvenli olacağını belirler. Günümüzde teknoloji çok hızlı bir biçimde ilerlemesine rağmen hala eski tip algılama teknolojileri kullanımakta olup, yeni nesil teknolojilerle yarışa devam etmektedir. Yeni nesil teknolojiler ise yapılan işin kolaylaşmasına, doğruluğunun ve güven seviyesinin artmasına sebep olmaktadır. Fakat burada maliyet faktörünü unutmamak gereklidir. Her yeni teknoloji para sayma makinesinin yaptığı işi kolaylaştırsada bunun aynı doğrultuda maliyeti oluşmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise kullanılan sensörlerin hangi para sayma makinesinde kullanıldığı veya tersten söyleyecek olursak hangi sensör grubunun hangi para sayma makinesinde kullanıldığını iyi anlamaktır. Bu şu anlama gelmektedir. Üretilen bir para sayma makinesinden beklenen doğru para sayımı yapması ve sahtelik özelliklerinin yeterli seviyesi olmasıdır. Bu işi en ucuz yolla akılcı bir platform sayesinde yapabilen üreticiler vardır ve çokta teknolojik olmayan yollar kullanmaktadırlar. Aynı zamanda üretilen çözümlerin para sayma makinesi tamiri konusuna uyumlu olması şarttır. Bazı sensörler ve elektronik kartlar kolaylıkla tamir olmasına karşın bazı karmaşık yapıya sahip kartlar ve sensörler kolaylıkla tamir edilememekte ve kullanıcılara son derece zorluklar çıkartmaktadır.

Plastik parçalar:

– Plastik ve türevi parçalar, para sayma makinesi ve bozuk para sayma makinesi gibi ürünlerde kullanılan plastik parçaların kalitesi ve cinsi oldukça önemlidir. Özellikle bu parçalarda kullanılan malzeme kalitesi, para sayma makinesi ve madeni para sayma makinesi nin mukavemetini belirlemekte, sese yalıtımının derecesini belirlemekte, ömrünün uzunluğuna etki etmekte, taşıma esnasında sağlamlığını güvence altına almakta ve en önemlisi para sayma makinası kalitesini en güzel vurgulayan ve gösteren etken olmaktadır. Bu sebeple kullanılacak plastik parçaların hammaddesi, sertliği, boya yöntemleri oldukça önem arz etmektedir.

Yazılım:

– Yazılım her nekadar plastik, kauçuk veya elektronik bir parça olmasa da para sayma makinesi ve madeni para sayma makinesi gibi ürünlerin en önemli parçalarından biridir. Yazılımı düzgün olmayan bir makine hiçbir şekilde düzgün çalışmaz ve sürekli güncelleme ve bakım gerektirir. Yeni ülke paralarının çıkması, mevcut ülke para serilerinin değişmesi, yeni para kupürlerinin üretilmesi, sahte banknotların piyasaya çıkması durumunda para sayma makinesi yazılımlarının revizyona ve bakıma ihtiyacı vardır. Bu sebeple gözle görülmesede yazılım bakım gerektiren bir unsur ve para sayma makinesi parçasıdır.

Para sayma makinesi tamiri konusu oldukça derin ve incelenmesi gereken çok detaylı bir konudur, yukarıdaki yazımızda en önemli faktörleri sizlerle paylaşmak istedik. Bu faktörler iyi bilinmeli ve üzerine vurgu yaptığımız gibi para sayma makinesinin ayrılmaz bir parçası olduğu göz ardı edilmemelidir. Bakım ve onarım herşeydir, yapılan yatırımın sürekliliğini garanti altına alan sigorta poliçesidir.

Saygılarımızla, Parsis Elektronik 

× Bize Hemen Ulaşın