Parsis

Para Sayma Makinesi Nedir

Para sayma makineleri çoğunlukla para akışının çok sık yaşandığı bankalarda kullanır. Bunun yanı sıra birçok özel şirket ve kurumsal firmalarda para sayma makinelerini kullanmaktadır. Elektronik cihazlar arasında yer alan para sayma makinesi oldukça kullanışlı ve rahattır.

Daha önceleri para sayma işlemi el ile yapılırken teknolojinin yenilenmesi ve gelişmesi ile birlikte para sayma makineleri icat edilmiş ve para sayma işi kolaylaştırılmıştır. El ile sayımı yapılan paralarda çoğu zaman ya eksik yada fazla çıkabiliyordu, para sayma makinesi sayesinde sayılan paralar doğru bir şekilde çıkmaktadır.

Sadece kağıt para sayma makineleri yoktur, bozuk para sayma makineleri de mevcuttur.

Bozuk para sayma makineleri bozuk paraları saymanın yanı sıra sayılan bu paraları ayırabilme özelliğine sahip olan makinelerdir. Bozuk para sayma makineleri 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 lira olan bozuk paraları sayma özelliğine sahiptirler. Kullanılan para sayma makinesi ile sayılan paralar net bir sonuç verir ve zamandan tasarruf edilmesini sağlar.

Parsis

 Para sayma makineleri yapay zeka özelliklerine sahip olduklarından dolayı hata yapma olasılıkları yoktur. Bu sayede büyük firmaların ve bankaların tercihi para sayma makineleridir. Bu sayede paralar daha hızlı bir şekilde sayılabilmektedir. Para sayma makineleri sayacağın banknotların sayısını, sayılacak olan paranın sahte olup olmadığını veya sayılacak olan parada herhangi bir hasar olup olmadığını belirleyebilme özelliğinede sahiptir.

Para Sayma Makinesi Türleri

Para sayma makinesinin iki türü mevcuttur; bozuk para sayma makinesi ve para sayma makinesi olarak ayırabiliriz. Kağıt para sayma makinelerini daha çok bankalarda yada büyük firmalarda tercih edilmektedir. Bozuk para sayma makineleri ise daha çok büfelerde, kasaplarda, terzilerde, bakkallarda veya marketlerde kullanılmaktadır. Para sayma makineleri kullanılacağı alana göre değişiklik gösterebilir. Marketlerde, bakkallarda ve diğer küçük esnaf işletmelerinde bozuk para sayma makineleri daha çok ihtiyaç duyulan bozuk paraların sayılması ve ayırt edilmesi için kullanılmaktadır. Kağıt para sayma makinesi kadar bozuk para sayma makinesi de oldukça fazla tercih edilmektedir. Kullanım alanlarına göre çeşitli yapı ve fonksiyona sahip olan para sayma makineleri kullanılacağı alana göre tercih edilmektedir.

× Bize Hemen Ulaşın